Labrīt! Evakuētiesnevajagpalikt!

Pulksten 8:38 mani pamodināja cilvēks, ar kuru bija sarunāta tikšanās 10:00 evakuācijas zonā, un paziņoja, ka Rīgā notikusi Autors: Gatis Šļūkaķīmiska avārija, lai ieslēdzot TV.

Ieslēdzu TV – tur paspēju vien uz reportāžas beigām, no kuras atmiņā palika „notikusi ķīmisku vielu noplūde ostas rajonā”; „var būt dzīvībai bīstami”; „tuvākos iedzīvotājus evakuē”; „labi, ka vējš pūš prom no centra”. Iegāju internetā, tur neko daudz vairāk informācijas nebija.

Solītā preses konference par radušos situāciju nezināmu iemeslu dēļ kavējās. Pirmās domas: ja nesaka neko, tātad nav iemesla teikt, ka viss ir pilnīgā kārtībā. Nolēmām nesēdēt un negaidīt, kad kāds kaut ko pateiks, jo dzīvojam centrā metrus 150-200 no Daugavas, un aizvedām meitu uz Ķekavu pie vecākiem (parasti nāk auklīte, kura pie mums dodas ar sab.tr.). Paši devāmies darba gaitās (es centrā, sieva – Pārdaugavā). Ar to arī visi preventīvie pasākumi beidzās, pa dienu vien ik pa brīdim dzirdēju kā vairāk strīdas par to „kā ziņoja” atbildīgie dienesti nevis „ko ziņoja”.

Tas iedvesmoja uz nelielu krīzes komunikācijas aprakstu. Lai nebūtu pavisam sausi un klasiski – manuprāt, vakarrīta ķīmijas avārijas krīzes komunikācijas scenārijs ir dižķibeles krīzes komunikācijas miniatūra.

Notikumu gaita, kuru lasot var domāt gan par vienu ķibeli, gan otru.

 1. Parādās krīzes simptomi.
 2. Publiski par to nolemj neko neteikt. Jāpārliecinās, ka nav viltus trauksme.
 3. Tiek sasaukti atbildīgie dienesti.
 4. Atbildīgie dienesti pēc pirmajām apskatēm secina, ka viss varētu beigties ar iespējami labāko scenāriju.
 5. Atbildīgie dienesti sāk likvidēt radušos krīzes simptomus.
 6. Kļūst vēl ļaunāk un dienesti saprot, ka tiešām ir slikti.
 7. Plaši par to netiek ziņots, jo ir cerība, ka var tikt pašu spēkiem galā bez liekas panikas.
 8. Cilvēki sāk ģenerēt iespējamos situācijas attīstības scenārijus, kas tiek veidoti, lipinot kopā fantāziju, informācijas drumslas un filmās redzēto.
 9. Avārijas epicentrā labāk nekļūst un ir pilnīgi skaidrs, ka cilvēki jāevakuē.
 10. Tiek evakuēti epicentram vistuvāk esošie cilvēki, tālāk esošie iedzīvotāji joprojām neko līdz galam nesaprot.
 11. Izskan frāze paldies Dievam, ka vējš pūš prom no centra, kas liek aizdomāties „un ja nu vējš pūstu uz centru?”
 12. Parādās diezgan draudīga rakstura informācija pa riespējamiem sliktākajiem scenārijiem arī no tieši neiesaistītu speciālistu puses, kas vēl vairāk uzjundī neziņu un bailes.
 13. Tiek paziņots, ka briesmas ir lokalizētas, tomēr tās joprojām pastāv.
 14. Joprojām neviens nav pateicis, kas īsti notiek, cik ilgi būs briesmas, no kā ir vai nav jābaidās.

Nevēlos kādu konkrētu cilvēku vai organizāciju kritizēt par slikti padarītu darbu vai neprofesionalitāti, jo pats neesmu bijis ne tuvu problēmas epicentram.

Lielākā problēma no komunikācijas skatpunkta, manuprāt, ir visu iekļauto dienestu un organizāciju savstarpējās sadarbības mehānisma nepilnīga funkcionēšana, kas rezultējas neviennozīmīgu un atšķirīgu iespējamo scenāriju ģenerēšanā. Tas, savukārt, dzen izmisumā šo dienestu par komunikāciju atbildīgos cilvēkus, no kuriem informāciju pieprasa mediji un iedzīvotāji. Rezultātā top paziņojumi ar melnajiem caurumiem, izkropļojot izpratni par situāciju un piemērotākās reakcijas izvēli. Tas veicina neuzticību dienestiem un ziņotājiem, kas, savukārt, raisa viņos paranojas uzliesmojumus līdzīgās situācijās nākotnē un rezultējas ar neizlēmību. Tāds vismaz man rodas subjektīvs priekšstats no malas.

Vajadzētu sekot virknei ieteikumu, kā uzlabot šo komunikācijas mehānismu, tomēr šoreiz atturēšos, jo nez vai, nezinot situāciju no iekšpuses, mani ieteikumi būtu ļoti noderīgi – mums jau tāpat netrūkst ar „sporta līdzjutēja” sindromu sirgstošu pilsoņu, kuri var sniegt nepārprotami noderīgus padomus jebkuras sfēras pārstāvjiem, sēžot pie TV.

Un jā – šoreiz arī Twitterī bija visai skopa informācija. Laikam neviens no tās saimes evakuācijas teritorijā pagaidām vēl nemitinās.

Advertisements

, , , , , ,

 1. #1 by ninza on jūlijs 24, 2009 - 20:05

  Man liekas, shitaa reize kaarteejo reizi paraada, ka muusu dienesti nav gatavi lielas katastrofas gadiijumaa plaanvediigi un sekmiigi glaabt iedziivotaajus. Viss, ko var – ar labu regularitaati paarbaudiit sireenas, ieprieksh skaisti izzinjojot…

Atstāj komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: