Roks pret pirātismu jeb „kapu svētku” anatomija

Foto: TotalPhoto (Leon)

Kad emocijas pēc VZ paziņojuma par Saeimas atlaišanu un tam sekojošajiem „kapu svētkiem” norimušas, nosēdušās ir arī dažas atziņas nehronoloģiskā un neloģiskā kārtībā:

 • Es neticu saukļiem, ticu darbībai. Leļļu dedzināšanu pasākumā ar nosaukumu „Kapu svētki” es pie darbības nepieskaitu.
 • Vai rokkoncerts pret pirātismu reāli apkaro pirātismu vai ir vienkārši foršs mūzikas pasākums ar cēlu saukli? Vai sajūsmā nosvīdis koncerta apmeklētājs arī mēnesi pēc koncerta nepērk pirātiskos CD vai nelegāli nekačā tos internetā?
 • Mani reti iedvesmo teiktais, bieži – izdarītais.
 • Mani tracina vārdu „tauta”, „oligarhs”, „sabiedrība” ekspluatācija vietā un nevietā. Esmu par to rakstījis savu Bakalaura darbu.
 • Izvēlētais laiks pēc Zatlera runas/uzrunas forma/reklāmā iesaistītās slavenības/identificēti un skaidri ienaidnieki/draugiem.lv iesaiste  – galvenie pasākuma veiksmes faktori attiecībā uz mediju un cilvēku interesi par to.
 • Oligarhu ignorancei kā efektīvam līdzeklim ilgtermiņā attiecībā uz mūsu 3 smagsvariem neticu. Pasākumā bija ~5 000 cilvēku, Latvijā ir 1,9 mijloni iedzīvotāju.
 • Lai cilvēkus vienotu, tiem ir jāparāda ienaidnieks. Pūķis/velns – vienalga. Iedvesmas avots: pasakas. Mums kā lielākie priekšā ir/bija likti krievi, korupcija, oligarhi.
 • Notikušais daudzus ir licis aizdomāties par savu lomu ikdienas konstruēšanā. Tas ir labi.
 • Entuziasmam ir laika ierobežojums. Jo ilgāks laiks paiet kopš cēlas idejas rašanās, jo grūtāk to realizēt.
 • Jo abstraktāki lozungi/mērķi, jo grūtāk tos realizēt.
 • Aiziet reizi gadā uz masu pasākumu un saukt sevi par revolucionāru ir tas patas, kas reizi gadā noskriet pusmaratonu un saukt sevi par sportistu.
 • Mans brālēns pēc visa šī apsver domu stāties partijā.
 • Ja mērķis ir jebko iznīcināt, ir jābūt skaidrai vīzijai, kas būs pēc tam – kas būs vietā.
 • Pasākumā izskanēja 3 iespējamie darbības virzieni: nesadarboties ar oligarhiem (līdz šim esmu dzirdējis, ka tikšot boikotēta Valmieras piena produkcija. Kā ar neiešanu uz Rimi? Uz lielveikaliem?), ir jārunā ar saviem vecvecākiem (kas viņiem jāsaka? Par ko balsot? Un par ko ir jābalso? Par citiem? Kur viņi ir?), kā arī aktīvi jādarbojas portālā manabalss.lv (spriežot pēc aktivitātes – vai nu tur netiek pietiekami skaidri noformulēta portāla jēga, konkrētā aicinājuma būtība, katras balss spēks, vai arī cilvēki ir izbaudījuši jauku kopā būšanu un pārējais – „gan jau kāds kaut ko izdomās”.) Šobrīd manabalss.lv popularizēšanā iesaistījies arī pašreizējais prezidents Valdis Zatlers, kā arī draugiem.lv.
 • Šobrīd kā nopietnu draudu 3 vaļiem neredzu nevienu no šiem aicinājumiem. Tas, ka viņiem pārāk labi neies vēlēšanās, ir diezgan droši prognozējams arī bez kapu svētkiem – neko spoži jau viņiem negāja arī pēdējās vēlēšanās. Vismaz 2 no 3.
 • Neuztveru Viestura Dūles, Latvijas intelektuālās attīstības fonda valdes priekšsēdētāja, intelektuālo tēlu, misiju un vēstījumu.
 • Es lielāko jēgu un spēku saskatu tieši aktīvā darbībā, organizācijās, ja vajag – arī partijās, ar konkrētu (KONKRĒTU) mērķi.  Tikai jautājums – ja partijās – tad esošajās vai jaunās? Partiju iekšējā vervēšanas/propagandas sistēmas ir ļoti spēcīgas. Tāpat arī to finansētāju un ietekmes tīkli. Kur strādā tavi vecāki, vecvecāki, citi radi?
 • Interesanti, kāds būs nākamais solis no organizatoru puses. To, ka viņi spēj ar zvaigznēm piesaistīt jaunu auditoriju, viņi ir pierādījuši. Bet piesaistīt uzmanību nav grūti. Grūti ir auditoriju piespiest kaut ko darīt. Nešaubos, ka būs vēl aktivitātes, to ir solījuši arī paši organizatori. Būtiskākais – vai viņi spēs mudināt uz vērā ņemamu darbību.
 • Sazvērestības shēmu konstruēšana lai paliek citiem.
 • Kas man ļauj tā sēdēt un muldēt par muldēšanu? Esmu pats piedalījies brīvprātīgā organizācijā, aiz kuras nestāv nauda vai oligarhs, bet gan cilvēki. Tā tika izveidota par spīti augstākas varas neizdarībai  un darbība ir vērsta uz konkrētiem sabiedrības labumumiem. Esmu redzējis, kā darbs un rezultāts var iedvesmot gan tos, kuriem palīdz, gan pašus palīdzētājus. Organizācija bija balstīta tikai uz entuziasmu un fanātismu un bija aktīva aptuveni gadu. Tā turpina pastāvēt un ir daudz laba paveiksusi un daudz laba iestūmusi.

Īss rezumē – ja šis pasākums būs kalpojis par atsevišķu grupējumu (pozitīvā nozīmē) sarosīšanos un apvienošanos konkrētam (vēlreiz – KONKRĒTAM) mērķim, tad visu cieņu („nogalināt oligarhu” vai „būvēt labāku nākotni” es uzskatu par skaistiem un pilnīgi tukšiem vārdiem). Pretējā gadījumā manā izpratnē tas būs bijis vēl viens rokkoncerts pret pirātismu, pēc kura tu aizej mājās un piratebay.org nokačā to, ko tikko esi dzirdējis. Domāju, ka par šī pasākuma jēgu/nozīmi objektīvi varēs spriest pēc gada.

Advertisements

, , , , , , , , , ,

 1. Komentēt

Atstāj komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: