Drusku par puaro.lv “mindfuck”

Tā kā jaunā portāla (ja to tā drīkst saukt) puaro.lv kodolā rokās sadevušies 3 labi tekstu rakstītāji (Liepnieks, Bendiks, Sakss), aizvakar drusku dziļāk parakņājos viņu viedokļrakstos. Vairāk par to saturu mani interesēja rakstīšanas maniere. Izlasīju vienu, izlasīju otru, trešo, ceturto. Visi par ZRP. No viedokļrakstiem ZRP nav pieminēts vien Jurģa Liepnieka pārpublicētajos materiālos no žurnāla KLUBS un vēl vienā apcerējumā par nāvi.

Bet tā nav nekāda sensācija, pat ne atklājums. Paši to popularizē un tā pozicionējas. No 10 viedokļrakstiem (portālā, ja pareizi spēju tur noorientēties, viedokļraksti, kur figurē politika, ir tieši 10), kur pieminēta ZRP, Liepniekam 2, Saksam un Bendikam pa 4*.

Rakstīšanas manierē visiem pamatā 1 mindfuck (sauciet to, kā gribiet – propaganda, manipulācija) modelis. 1. solis – raisīt lasītājā konkrētas emocijas, 2. solis – panākt to asociēšanu ar ZRP, Zalterlu, tā partijas biedriem, „zatleriešiem” u.tml. Faktoloģiskais materiāls viedokļa pamatojumam visos rakstos ir tuvu nullei. „Nepatīk un viss”.

Vismaz vienā rakstā parādās arī „anonīmas autoritātes” modelis (autoritāte nav jāuztver tiešā nozīmē – tas ir jebkurš anonīms personāžs), kas tiek izmantots sava viedokļa pamatošanai un smuki tiek iepīts stāstā, kur Liepnieks saticis senu paziņu, kurš saka, ka nevajag tos sliktos ZRP tagad kritizēt, bet gan dot iespēju dažus gadus pastrādāt, lai pēc tam izspertu ārā. Šis raksts no tehnikas viedokļa man patika vislabāk. Ja būtu jāzīmē shēma, ar kādu var tikt līdz ziņojuma izlobīšanai, šim noteikti tiktu vissmukākā. Par spēju uzburt emocijas 1. vietā liekams Bendiks, kurš vērpj smukus stāstus par ruma vēsturi un sastāvu, par cipariem, durvju kodiem u.c. un tā „starp citu” pāris vietās iemet ZRP. Smalki. Sakss, salīdzinot ar Bendiku, ir drusku konstruktīvāks, tādējādi izmantojot parupju tehniku, kas ir faktu un emociju jaukšana kopā. Viedokļrakstos ir arī daudz salīdzinājumi, kuru mērķis arī ir radīt konkrētas emocijas/asociācijas par konkrētu lietu/cilvēku/organizāciju.

Visa šī smadzeņu spaidīšana, protams, nav nekas jauns vai unikāls ne pie mums, ne kur citur – šādi raksti/sižeti/paziņojumi ir ikdiena jau gadu desmitiem. Un tā kā pie mums šinī virzienā nekas daudz un jauns nenotiek, tad  interesanti papētīt, ar kādiem paņēmieniem portāls (uzskatu, ka varēja arī taisīt parastu blogu bezmaksas vietnē, nevis izmest ~Ls 8 par domēna vārdu, piemetot klāt dažus pārpublicējumus no vipi.lv, no KLUBA, imitēt aktuālas informācijas atjaunošanos un nosaukt to visu par portālu) turpinās eksistēt.

Skaidrs, ka ar šo visu materiālu lasītāju pūļi gluži netiek pārvērsti par bezsmadzeņu zombijiem, kas visam piekrīt, jo, pirmkārt, lasītājiem arī ir savi uztveres filtri un kritiskā domāšana, otrkārt, puaro.lv nav masu produkts (lai gan Valteres kailajām krūtīm (ja nemaldos, vismaz pāris gadu veca info un bildes no nu jau kolēģa K.Ūdra vipi.lv) un Kombulienes intervijai galvenais uzdevums ir ļaužu plūsmas nodrošināšana).

Ja kādam interesē šie raksti tieši no manipulācijas tehniku puses – palasiet, pēc tam padomājiet, kā raksta tēmu pateikt 1 teikumā, un pēc tam padomājiet – priekš kam tur ir viss pārējais teksts?

To, ka viņi ir pret ZRP, viņi neslēpj. Arī nesaka, ka būtu objektīvs medijs. Vienīgais, kas viņu nostājā mulsina – ka šis tiek pasniegts kā „jauns portāls”. Pēc sākotnējām aktivitātēm un politiskās sadaļas rakstu statistikas attiecībā pret vienu partiju atļaušos prognozēt, ka aktīvākais laiks šim portālam pēc pāris mēnešiem būs redzams atpakaļspogulī. Pēc tam apsīks vai nu finansējums, vai entuziasms vai vajadzība. Bet var būt, ka paliek kā hobijs, ja nu pēkšņi šie 3(+1) vīri būs tik tālu sadraudzējušies, ka gūs no tā makšķernieku baudu.

P.S. Atvainojos, ja kādā ciparā esmu kļūdījies – šie viedokļraksti ir rūpīgi izmētāti pa sadaļām un neatradu vietu, kur varētu atrast vienkopus visus kāda autora ierakstus.

*Visi skaitļi ir uz 28.08.2011.

Advertisements

, , , , , , , , , , ,

 1. #1 by @MarijaAbeltina on Septembris 1, 2011 - 15:51

  Man ļoti patika šī bezkaislīgā statistika :))

 2. #2 by Pēteris Krišjānis (@pecisk) on augusts 30, 2011 - 20:04

  Ja godīgi, es nesaprotu kāpēc vispār ir vērts pievērst uzmanību. Nevar divreiz vienā grāvī ievelties. Nav iespējams atkārtot to, ko PLL pagājušās vēlēšanās (mērķis bija Vienotība). Nav iespējams atkārt to, ko 2006. gadā paveica gan Liepnieks, gan Stendzinieks ar savām pozitīvisma kampaņām. Viņi šobrīd ir vienkārši “sēnes”, kas tup savos birojos un tēlo baigos PRšņikus un reklāmistus, kaut reāli ir vienkārši caur koruptīvām saiknēm dabujuši regulārus pasūtījumus un tagad ir uz sēkļa.

  • #3 by Gunārs Klēģers on augusts 30, 2011 - 21:00

   Pievēršu uzmanību, jo man tāds hobijs. Citi jauc ārā un liek kopā vecus radio.

  • #4 by Džerijs Šterns (@Dzherijs) on Septembris 1, 2011 - 16:32

   Šoreiz jau cits maksātājs, varbūt jauna iedvesma tāpēc. Man liekas, ka atkārto diezgan sekmīgi, ņemot vērā esošās iespējas. Žēl apzināties, ka notiek mindfuck pret mūsu jau tā cietušo tautiņu, bet reizē grūti arī nesajūsmināties par meistarību, lai tā arī dusmas izraisa.

Atstāj komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: