Čaļi, pa galvu vajag, ja? (c) Andris Bērziņš 2012

Foto: Evija Trifanova, LETAPēc tā, kad vakar, 3. septmembrī, Valsts prezidents Andris Bērziņš piedraudēja TV3 žurnālistam ar izrēķināšanos par to, ka viņi nelūgti vēlas nofilmēt prezidenta ierašanos uz atvases pirmo skolas dienu, katram latvietim, kā jau tas demokrātiskā valstī pieklājas, ir viedoklis par to, kas sliktāks – prezidents, kurš piesola “pa galvu” žurnālistam, vai žurnālists, kurš bez uzaicinājuma sabiedriskā vietā filmējis prezidentu un viņa atvasi.

Sižetu var apskatīt TE.

Man arī ir viedoklis. Valsts prezidents publiski tā uzvesties nedrīkst. Punkts. Diez vai tas liecina par prezidenta stingro raksturu un spēju pastāvēt par sevi. Agresija šādā situācijā, manuprāt, liecina par vājumu nevis spēku. To netieši atzinis arī pats prezidents, vēlāk medijiem izsūtot savu skaidrojumu par situāciju. Bija uztraucies.

Daudzi piemin, ka prezidenta PR dienests nav bijis uzdevuma augstumos. Par to, kāds viņiem bijis plāns, es nezinu, taču manuprāt (sēžot dīvānā ar kājām gaisā), korekti situāciju varēja atrisināt sekojoš (vienkāršākie varianti, taču ne vienīgie)i:

a. nopublicēt Prezidenta dienas kārtību, nepieminot sava bērna skolas pasākuma apmeklējumu, interesentus (kur viņš šajā laikā būs) korekti informējot, ka viņš apmeklēs sava bērna 1. septemebri un vēlas pasargāt savu atvasi no publicitātes, aicinot medijus šo vēlmi respektēt.
b. Ja mediji ieradušies, tad preses dienesta pārstāvim ir uzdevums tiem izklāstīt Prezidenta vēlmi. Ja neizdodas sarunāt, ka pasākums netiek atspoguļots vispār, tad vismaz var palūgt, lai pasākuma laikā filmē prezidentu, bet ne viņa atvasi. (Pieļauju, ka tas ticis izdarīts, taču bez rezultāta – ja prezidents, izkāpjot no mašīnas, uzreiz uzrunāja mediju pārstāvjus, tātad viņam par šādu iespējamo vienošanos informācija nebija. TV3 sižetā bērna seja ir aizklāta, tātad viņi par šādu vēlmi zināja – jautājums, vai par to uzzināja pirms Bērziņa izkāpšanas, vai arī tikai tad, kad prezidents jau pats žurnālistam atvainojās.)

Ja nekas no tā nelīdz, tad jārēķinās, ka šādā situācijā nav juridisku aizliegumu, ja tā ir publiska vieta. Un tas nozīmē, ka žurnālists neko nepārkāpj. Galu galā – ja preses dienesta pārstāvis nav palūdzis medijiem nefilmēt atvasi, arī pats Prezidents personīgi draudu vietā var korekti lūgt savu atvasi nefilmēt. Abpusēji cieņpilnās attiecībās šādu vēlmi būtu jārespektē arī no mediju puses. Arī es par savu bērnu stāvu un krītu. Un nešaubos, ka arī prezidents to darītu. Bet šo situāciju varēja atrisināt arī cienīgāk. Par to, ka prezidenta amatā mediji medīs ne tikai viņu, bet arī ģimenes locekļus, viņam nevajadzētu būt nekādām ilūzijām, ja kaut virspusēji ir sekojis līdzi citu prezidentu publicitātei.

Ar šo notikumu esam iepazinuši vēl vienu sava prezidenta personības šķautni. Ja līdz šim viņš publiski bijis ieturēts, mierīgs un emocionāls, vairākkārt pasākumos neslēpjot arī asaras, tad nu redzam, ka viņš vajadzības gadījumā var būt arī neprognozējams un rupjš.

Nobeiguma vietā. Man nepatīk mūsu salīdzinājumi ar „veiksmīgajiem igauņiem”, bet te nevaru noturēties – ja Ilvess spēj kādam „uzbraukt” tikai Twitterī, tad mūsējais ir drosmīgāks – spēj draudēt arī aci pret aci.

Advertisements

, , , , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by Smic on Septembris 5, 2012 - 18:38

  Smuka bilde piemeklēta.

 2. #2 by Kristīne (@MsKristiine) on Septembris 5, 2012 - 10:29

  Lai vai ko Bērziņš patiesībā domā par žurnālistiem, šajā gadījumā viņa komentārs vēl ilgi tiks skandināts, gluži kā ” Nasing spešel! “. Ceru, ka tagad vismaz daļai cilvēku viņš vairs neliksies tik sirsnīgs un pūkains.

  • #3 by Gunārs Klēģers on Septembris 5, 2012 - 17:02

   Interesanti, ka ir daļa, kas viņa gājienu uzskata par “riktīga veča” gājienu. Saprastu, ja viņš būtu ar kailām rokām atsitis kādu, kas gribējis nolaupīt viņa bērnu (tfu, tfu, tfu), bet nu plikiem draudiem žurnālistam uz ielas ar drosmi, manuprāt, nav nekāda sakara.

Atstāj komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: